Skip to content

Danstorths Obstetrics and Gynecology

1 rok ago

270 words

Zadeklarowanym celem tej książki jest zwrócenie uwagi na nowoczesną praktykę położnictwa i ginekologii tak zwięźle i całkowicie jak to tylko możliwe, przy maksymalnym autorytecie. To jest godny szacunku cel, a autorzy osiągnęli znakomity sukces. Książka zaczyna się, odpowiednio, rozdziałem poświęconym anatomii; ten rozdział jest dobrze zilustrowany i wyjaśnia kliniczne znaczenie materiału, tak aby jego znaczenie można było docenić, a pojęcia zostały w ten sposób wzmocnione. Rozdział poświęcony embriologii zawiera wyjątkowe wykresy i diagramy; szczególnie pomocne są te, które obrazują wzajemne relacje i sekwencje zdarzeń w rozwoju układu moczowo-płciowego.
Kolejne rozdziały są równie dobrze napisane i kompletne, ale zwięzłe. Opieka prenatalna jest szczegółowo omawiana, szczególnie w odniesieniu do żywienia. W rozdziale poświęconym znieczuleniu położniczemu dobrze opisane są zalety i wady każdego rodzaju znieczulenia. Dokonano przeglądu spontanicznej aborcji, z omówieniem przypadków nawracających spontanicznych aborcji, w tym autoprzeciwciał przeciw fosfolipidom. Rozdział dotyczący ciąży pozamacicznej jest równie dobry, chociaż zastosowanie ultrasonografii w badaniu pochwy mogło być dyskutowane nieco dalej. Wykonywano znakomitą pracę nad dyskusjami na temat genetyki, infekcji okołoporodowych, normalnej i nieprawidłowej pracy, ultrasonografii, endokrynologii rozrodczej, uroginekologii i onkologii ginekologicznej.
Jest to bardzo dobrze napisany, czytelny podręcznik; diagramy, ilustracje, wykresy i zdjęcia są wspaniałe. Gorąco polecam tę książkę mieszkańcom położnictwa i ginekologii oraz lekarzom. Od dawna jest standardem, a teraz aktualizowany, pozostaje jednym.
John S. Weitzner, MD
Rush-Presbyterian-St. Luke s Medical Center, Chicago, IL 60612

[przypisy: zapalenie oskrzeli zaraźliwe, tasiemiec karłowaty, świdman ]

0 thoughts on “Danstorths Obstetrics and Gynecology”

  1. [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: dietetyk warszawa opinie[…]