Skip to content

Ginekologia Kistnera: zasady i praktyka

1 rok ago

484 words

Jest to piąta edycja tej wielokrotnie nagradzanej książki, zredagowanej i w dużej mierze napisanej w pierwszych czterech wydaniach Roberta Kistnera. Obecnie książka została zmieniona przez Kennetha Ryana i dwóch jego kolegów. Został rozszerzony z 18 do 22 rozdziałów, z 14 nowymi współpracownikami, wszyscy z wyjątkiem jednego powiązanego z Harvard Medical School. Piąta edycja jest nieco dłuższa niż czwarta, ze zmianą formatu z 47 na 53 wierszy na stronę, co sprawia, że książka jest nieco trudniejsza do odczytania, ale warta niedogodności. Książka zawiera więcej materiałów na temat niepłodności, ultrasonografii, histeroskopii, laparoskopii, chirurgii laserowej, ginekologii dziecięcej i młodzieżowej, menopauzy, cyklu menstruacyjnego i ogólnego charakteru praktyki ginekologicznej. Ta książka zachowuje klasyczną informację i kliniczną orientację wcześniejszych wydań, ale teraz dostarcza również najbardziej aktualne informacje, z wyczerpującymi odniesieniami. Brak powtórzeń, doskonała organizacja materiału i jego terminowość wskazują na skrupulatną edycję tego wydania.
Najlepsze rozdziały dotyczą endometriozy, niepłodności i menopauzy. Sekcja dotycząca endometriozy została rozszerzona i zaktualizowana i zawiera nowe informacje na temat rozpoznawania zmian patologicznych, patofizjologii i aktualnych metod leczenia. Najnowsza technologia niepłodności została szczegółowo omówiona. Rozdział dotyczący menopauzy jest znakomity, zawiera dyskusje o fizjologii i endokrynologii menopauzy wraz z silnym naciskiem na zastosowania kliniczne.
Najmniej imponujące są te, które dotyczą uroginekologii, chorób piersi, wirusa brodawczaka ludzkiego oraz opieki przedoperacyjnej i pooperacyjnej. Wydaje się, że Urogynecology został dołączony do rozdziału dotyczącego pochwy, a nie dyskusji, na którą zasługuje. Rozdział poświęcony chorobom piersi uzasadnia mammograficzne badania przesiewowe kobiet w wieku poniżej 45 lat, ponieważ zarządzanie ryzykiem tortur sugeruje, że się stosujemy , co jest niezadowalającym komentarzem w tak naukowym dziele. W tym rozdziale brakuje również krytycznej dyskusji na temat leczenia raka piersi, roli receptorów hormonów piersiowych oraz roli zastąpienia estrogenu w odniesieniu do chorób piersi. W innym, znakomitym rozdziale na temat chorób zakaźnych ginekologicznych, więcej miejsca poświęcono gruźlicy dróg rodnych niż wirusowi brodawczaka ludzkiego, który obecnie jest przedmiotem zainteresowania każdego praktykującego ginekologa. Materiał na temat oceny operacyjnej i opieki jest również zauważalnie rzadki w porównaniu do bogactwa informacji na inne tematy.
Podczas gdy wstęp stwierdza, że książka została zaprojektowana, aby zaspokoić potrzeby studentów medycyny, stażystów i mieszkańców w położnictwie i szkoleniach ginekologicznych , najnowsza edycja jest bardziej wyrafinowana, autorytatywna i kompleksowa. Może również służyć specjalistom lub klinicystom w obliczu złożonej decyzji dotyczącej leczenia. Zasługuje na ważne miejsce w bibliotece każdego praktyka zainteresowanego bieżącą praktyką ginekologiczną.
W tej edycji redaktorzy opracowali najbardziej autorytatywny, najlepiej rekomendowany i najlepiej napisany podręcznik do ogólnej ginekologii. Jest to doskonała książka i odpowiedni hołd dla zmarłego doktora Kistnera.
Thomas M. Julian, MD
University of Wisconsin, Madison, WI 53706

[podobne: jad kiełbasiany objawy, insuflacja żołądka, uzadlenie osy ]

0 thoughts on “Ginekologia Kistnera: zasady i praktyka”