Skip to content

Pseudoinsulinoma – Przełącznik Diamox-Diabian

1 rok ago

308 words

Powtarzające się epizody ciężkiej hipoglikemii (stężenie glukozy we krwi <1,1 mmol na litr) i podwyższony poziom insuliny w surowicy (> 144 pmol na litr) u 44-letniej kobiety z jaskrą prawie zakończyły się chirurgiczną eksploracją jej trzustki. Na szczęście, w noc przed operacją, ponowna analiza butelek z lekarstwami wykazała, że jeden z oznaczonych Diamox, 250 mg QID faktycznie zawierał 250 mg tabletek chloropropamidu. Ogólna forma Diabinisa (chlorpropamid) została omyłkowo zastąpiona ogólną postacią Diamox (acetazolamidu). Obie tabletki były małe, białe i punktowane. Apteka, która wydawała leki, miała na półce Diamox i jego rodzajową postać sąsiadującą z Diabinem.
Przegląd tej sprawy na lokalnym spotkaniu medycznym ujawnił, że cztery podobne przypadki, w których Diabiński zastąpił Diamox u pacjentów z jaskrą, wystąpiły w rejonie Denver w ciągu ostatnich czterech lat. U wszystkich pacjentów hipoglikemia wystąpiła nagle po wznowieniu zaleceń. Przedstawiały one sale nagłe z ciężką hipoglikemią i podwyższonym poziomem insuliny. W butelce oznaczonej Diamox znajdował się chlorpropamid. Kilkoro pacjentów poddano arteriografii trzustki zanim wykryto błąd. Jak na ironię, wszyscy pacjenci mieli ciężką jaskrę ze słabym wzrokiem, co uniemożliwiło wykrycie subtelnych wizualnych zmian w ich lekach.
Badanie telefoniczne wykazało, że większość aptek utrzymuje Diamox (lub formę generyczną) obok Diabinusa (lub formy ogólnej). Uważamy, że apteki powinny oddzielać te dwa leki przypominające wygląd, a producenci powinni je inaczej pokolorować. (Niektóre formy generyczne chlorpropamidu są niebieskie, nie białe, a acetazolamid jest biały.) Ponadto, ten potencjalny błąd powinien być brany pod uwagę przy ocenie pacjenta z hipoglikemią przyjmującą Diamox.
Philip L. Hooper, MD
Robert J. Tello, MD
McKee Medical Center, Loveland, CO 80538
Philip J. Burstein, MD
Luterańskie Centrum Medyczne
Richard S. Abrams, MD
Rose Medical Center, Denver, CO 80220
(4)
[przypisy: tasiemiec karłowaty, antema opinie, incpraca ]

0 thoughts on “Pseudoinsulinoma – Przełącznik Diamox-Diabian”