Skip to content

Seksualność: zilustrowana historia

1 rok ago

558 words

Nowa książka Gilmana, mniej encyklopedyczna niż sugeruje jej tytuł, ogranicza jej zakres do okresu od późnego średniowiecza do współczesności. Ale jako historia zmieniających się reprezentacji ludzkiej seksualności, jest czymś więcej niż tylko przystojną książeczką do kawy zawierającą reprodukcje wspaniałych płyt z XVI-wiecznych anatomów, którzy prezentowali wyidealizowane ciała w naturalnych pozach przeciwko krajobrazom pasterskim. Ta książka zawiera ponad 300 ilustracji o niezwykłym zakresie i różnorodności, podkreślając zmiany od stylu Vesaliusa i Morgagniego do hiperrealizmu Bidloo i innych holenderskich anatomów, którzy wywarli wpływ na Huntera i Bella w XVIII-wiecznej Wielkiej Brytanii. W swoich rozdziałach dotyczących ilustracji medycznej Gilman pokazuje znaczenie figur woskowych, stworzonych przez włoskich anatomów i rzeźbiarzy przy użyciu rzeczywistych odlewów części ciała. Najbardziej znanym przykładem jest kobieca postać Lifesize autorstwa Zummo w muzeum Palazzo Torregiani we Florencji. Pod swoją prezentującą się powierzchnią, która przedstawia piękną młodą kobietę nago i śpiącą na materacu z frędzlami, z jej prawdziwymi długimi włosami i perłowym naszyjnikiem, jest to siłą napędową wielowarstwowych rozcięć. Gilman relacjonuje reakcje wielu literackich turystów, którzy widzieli tę woskową damę, od Goethego i markiza de Sade po Longfellowa i Hawthorne a. Gilman zwraca również uwagę na to, w jaki sposób ta technika odlewania wosku umożliwiła anatomicznym ilustratorom pracę nad ich szczegółowymi rytownictwem w studiu, z dala od zbytniego odoru i rozkładu próchnicy stołu sekcyjnego.
Oprócz bogatego materiału wizualnego, najważniejszą częścią tej książki jest jej tekst, napisany z dokładnym, skrupulatnym stypendium, który kontynuuje eksplorację tematów z wcześniejszej pracy Gilmana na temat ikonografii choroby (Choroba i reprezentacja: obrazy choroby od szaleństwa do AIDS, Ithaca, NY: Cornell University Press, 1988). Nowa książka demonstruje bardziej szczegółowo ścisłe, złożone relacje między reprezentacjami choroby, seksualności i samego ciała ludzkiego. Eseje te przyczyniają się również do historii doświadczeń zmysłowych, zwłaszcza do widzenia i dotykania w odniesieniu do seksu, jak badali historycy kultury, tacy jak Peter Gay, z którymi łączy się Gilman i Michel Foucault, z którymi się nie zgadza.
Opisując potrzebę powszechnych przekonań na temat roli pewnych chorób jako kary za seksualną perwersję i nadmiar, w tym kiłę, obłęd masturbacyjny i zespół nabytego niedoboru odporności, Gilman rozszerza swoje poprzednie tematy o nowe i oryginalne przykłady. Jego najbardziej śmiałe interpretacje są poparte tą samą wszechstronną erudycją, która była jego wcześniejszą pracą. Pierwsze prace Gilmana na temat Nietzschego i Bertolta Brechta zostały napisane po niemiecku. Od wielu lat wykłada w Stanach Zjednoczonych, obecnie jest profesorem humanitarnych studiów w Cornell i historii psychiatrii w Cornell Medical School. Jest spokojny w wielu europejskich literaturach i pisze płynnie po angielsku. Ta książka zaczyna się od epigrafów pisarzy Walkera Percy ego i Milana Kundera i kończy cytatem Josepha Sandlera, brytyjskiego psychoanalityka.
Wielu czytelników jest zaznajomionych z poglądami, że postawy emocjonalne, naukowe (i przednaukowe) uprzedzenia i przekonania moralne mogą głęboko wpłynąć na to, co widzimy i jak je reprezentujemy, i że te postawy podlegają głębokim zmianom w różnych okresach kulturowych i historycznych
[przypisy: insuflacja żołądka, vivenge siedlce, bolący migdał ]

0 thoughts on “Seksualność: zilustrowana historia”